Drupal 9 – wszystko co powinieneś wiedzieć!

Drupal 9

Jesteśmy coraz bliżej wydania nowej wersji Drupala oznaczonej cyfrą 9. Planowana data premiery to 3 czerwca 2020. Poprzednia wersja Drupala ukazała się w 2015 roku i spotkała się z częściowym niezadowoleniem społeczności. Czy z nową wersją będzie inaczej?

Kontynuacja Drupal 8

Prawdopodobnie tak. Nowa wersja Drupala to będzie ewolucja, a nie rewolucja, jak to było w przypadku premiery Drupal 8. Drupal 9 będzie „oczyszczoną wersją” Drupala 8. Będzie on taki sam jak ostatnia wersja Drupala, czyli 8.9 z usuniętym naszym przestarzałym kodem i zaktualizowanymi zależnościami. Drupal 9 został już w większości zbudowany w Drupal 8.

Biblioteka multimediów

Przykładem który świetnie obrazuje zmianę która nastąpiła jest jest wsparcie dla mediów wielokrotnego użytku. Drupal 8 nie zawierał biblioteki multimediów. Obecnie trwają prace dodaniem biblioteki multimediów do Drupal 8, aby autorzy treści mogli wybrać wcześniej istniejące multimedia z biblioteki i łatwo osadzić je w swoich postach. Gdy biblioteka multimediów stanie się wersją stabilną, Drupal 8 przestanie używać starej funkcji przesyłania plików i nowa biblioteka multimediów zostanie domyślną. Automatycznie zostanie przeniesiona do Drupala 9.

Wsparcie Twig i Symfony

Drupal ciągle współpracuje z Twig i frameworkiem Symfony dlatego musi się dostosować do nich dostosować. Dzięki Drupal 9, będzie mógł wspierać przez długi czas oprogramowanie Twig 2 i Symfony 4/5.

Łatwa aktualizacja

Co najważniejsze, dla właścicieli witryn opartych na Drupalu jest bardzo dobra informacja. Uaktualnienie do Drupal 9 powinno być o wiele łatwiejsze niż uaktualnienie do Drupal 8 z wersji numer 7. Drupal 9 będzie po prostu ostatnią wersją Drupala 8, z usuniętymi przestarzałościami. Oznacza to, że w Drupal 9 nie będą wprowadzone nowe, niezgodne wstecz kompatybilności (źródło: Drupal Solution).

Jak się przygotować do przejścia na Drupal 9?

Przede wszystkim nadążaj za aktualizacjami Drupal 8. Upewnij się, że nie używasz przestarzałych modułów i interfejsów API, a tam, gdzie to możliwe, użyj najnowszych wersji zależności. Jeżeli to zrobisz, aktualizacja do dziewiątki nie będzie problemem. Aktualizacja bezpieczeństwa będą dostępne do listopada 2021, więc jeszcze masz chwilę czasu by się dobrze przygotować do przejścia na Drupal 9.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *