Przygotowanie do Instalacji CMSa Drupal

Czego będziesz potrzebować do instalacji Drupala?

Serwer WWW

W dużym uproszczeniu tzw. hosting to wykupione miejsce na serwerze/komputerze, który pracuje przez całą dobę. Umieszczamy tam pliki naszej strony internetowej.

Wymagania dla serwera:

 • zainstalowany Apache, Nginx lub Microsoft IIS
 • Pojemność dysku na serwerze – ta jest zależna od paczki instalacyjnej Drupala, którą wybrałeś. Jeśli instalujesz podstawową paczkę, której dotyczy ten poradnik to waży ona 100 MB. Ale pamiętaj, że pracując na stronie bedziesz instalował dodatkowe moduły i szablony, wgrywał pliki na serwer, generował backupy przez co strona z czasem będzie ważyła coraz więcej. Ale obecnie za bardzo rozsądne pieniądze można kupić serwer z dyskiem 5 GB co powinno być wystarczające na sam początek przygody z Drupalem.
  PHP – w wersji 7.2 lub wyższej z ustawionym parametrem „memory size” na minimum 64MB.
 • Baza danych –
  • MySQL – 5.5.3 (MariaDB 5.5.20, Percona 5.5.8) lub wyższa, kompatybilna z InnoDB
  • PostgreSQL – 9.1.2 lub wyższa
  • SQLite – 3.4.2 lub wyższa

Domena

Twoja strona będzie dostępna pod adresem zakupionej domeny np. twojadomena.pl. Możesz również stworzyć subdomenę np. subdomena.twojadomena.pl.

WinRar

Za jego pomocą rozpakujesz archiwum z paczką instalacyjną. Polska wersja języka jest dostępna do pobrania tutaj.

Filezilla

Za pomocą tego programu połączysz się z serwerem i prześlesz na niego pliki CMS Drupal. Do pobrania tutaj. Upewnij się, że masz dane logowania do serwera FTP.

Paczka instalacyjna Drupal

Aktualną wersję Drupala znajdziesz na oficjalnej stronie tego CMSa. Przejdź tutaj i kliknij w button „Download Drupal Zip”. Paczka instalacyjna pobierze się na Twój komputer.

pobierz drupala

Baza danych

Bazę danych możesz stworzyć w panelu administracyjnym swojego serwera. Szczegóły omówimy w dalszej części poradnika.