Dlaczego Drupal to bezpieczny CMS?

Bezpieczeństwo strony www na Drupalu

Wybierając system zarządzania treścią na swoją stronę internetową zależy nam nie tylko na funkcjonalności CMS-a, ale także na bezpieczeństwie i odpowiednich zabezpieczeniach systemu. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka aspektów, które potwierdzają, że Drupal 9 to bezpieczne narzędzie.

Zespół bezpieczeństwa

Drupal został zaprojektowany tak, by spełniał wszystkie standardy bezpieczeństwa, określone przez Open Web Application Security Project (OWASP), czyli organizację regulującą bezpieczeństwo oprogramowania.

To właśnie zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa w Drupal nieustannie dba o zgodność ze standardami oraz aktywnie analizuje system, by zapobiegać możliwym zagrożeniom. Do zadań teamu należy także identyfikacja luk w zabezpieczeniach i tworzenie poprawek bezpieczeństwa, które mają zmniejszyć ryzyko ataków. Następnie zidentyfikowane luki są publikowane w dokumentacjach wraz z poradami dotyczącymi bezpieczeństwa na stronach użytkowników, korzystających z Drupal CMS.

Chcesz się dowiedzieć więcej o platformie CMS Drupal? Zajrzyj tutaj https://smartbees.pl/opis-systemu-drupal

Kontrola dostępu

Drupal posiada liczne funkcjonalności, wśród których znajduje się opcja zarządzania uprawnieniami, dzięki czemu możliwe jest definiowanie ról użytkowników. Skategoryzowanie konta dla różnych użytkowników wiąże się z różnymi poziomami kontroli dostępu, a więc autor, redaktor czy wydawca będą posiadać odrębne uprawnienia. Taka funkcja ogranicza posiadaczom kont wykonywanie czynności, których nie powinni wykonywać i każda rola wolna jest od błędów, co przekłada się na bezpieczeństwo strony internetowej.

Mechanizmy bezpieczeństwa

Drupal posiada liczne mechanizmy, które chronią witrynę przed atakiem. Kilka z nich wymienimy właśnie tutaj. Jest to m. in. szyfrowanie hasła już podczas pierwszej instalacji Drupala. Hasło przechowywane w bazie danych jest szyfrowane, a następnie solone, co sprawia, że hasło jest praktycznie niemożliwe do odszyfrowania. Kolejnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo CMS-a jest szyfrowanie bazy danych – w całości lub częściowo. Kluczową praktyką zapewniającą najwyższy poziom zabezpieczeń jest jego aktualność i tutaj Drupal nie zawodzi, posiada on funkcję ciągłego aktualizowania i polecania najnowszej wersji systemu wraz z wtyczkami. Dodatkowo, w Drupalu działa system raportowania błędów, dlatego żadna próba naruszenia bezpieczeństwa nie powinna Ci umknąć.

Aktywna społeczność

Na sam koniec warto wspomnieć o jednej z największych i najbardziej aktywnych społeczności. Ponad milion osób – programistów, projektantów i strategów, współpracują ze sobą, by wykryć wszelkie luki i zgłosić je do zespołu bezpieczeństwa. Kod Drupala jest stale analizowany przez społeczność, dlatego rzadkością jest, gdy luka w zabezpieczeniach pojawi się w podstawowym kodzie systemu CMS. Dodatkowo każda specjalistyczna agencja Drupal może Ci zaoferować swoją sprawdzoną wiedzę i rozwiązania, dzięki czemu będziesz miał gwarancję działania systemu na wysokim poziomie.

Drupal, bez dwóch zdań, jest bezpiecznym systemem, dlatego zaufały mu duże i rządowe organizacje takie jak UNESCO, Harvard czy Tesla. Kontrola dostępu, częste aktualizacje i zaangażowanie społeczności stanowią o tym, że Drupal zapewnia użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa, dlatego tworząc swoją witrynę warto uważniej przyjrzeć się temu systemowi.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Hamster pisze:

    Przydałby się wpis z porównaniem bezpieczeństwa Drupala a innych CMS np. wordpress, joomla. Zdążyłem się już zorientować, że Drupal jest pod kątem bezpieczeństwa lepszą opcją, ale bardzo chętnie wszedłbym w szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *